HOME
CHAIR'S ANOUNCEMENTS
OFFICERS
COUNCIL MEMBERS
COMMITTEES
Committee | Members |
Awards | Bernice Pescosolido (chair), Carol Jenkins, John Zipp, Emily Fairchild |
Cooperative Initiatives | Jeff Chin (chair), Michele Kozimor-King, Joe Healey, Barbara Walters, Carol Jenkins, Sally Weimer, Pauline Manaka |
Membership | Carla Corroto (chair), Kim Davies, Natalie Byfield, Krisler Bailey, Shawn Wick |
Program | Kathy Rowell (chair), Barbara Walters, Michael Schwartz, Carla Corroto |
Publications | Andrea Miller (chair), Nathan Palmer, Lynn Ritchey, Carol Lanham, Newsletter editors: Corey Dolgon, Kathleen Korgen, Shelley White, Jonathan White |
Nominations | Jeff Chin (chair), Kathy McKinney, Denise Copleton, Amy Traver, Alison Moss |
Contingent Faculty | Suzanne Mauer (chair), Aditi Mitra, Kim Hennessee, Purna Mohanty, Maria Paino, Sadie Pendaz |
Graduate Student Concerns | Alison Moss (chair), Barbara Prince, Harmony Newman, Suzan Walters, Nicole Owens, Michael Schwartz |
Preconference Planning | Melinda Messineo (chair), Celeste Atkins, David Purcell, Hephzibah Strmic-Paul, Amy Traver |
Facebook/Social Media | David Purcell (chair), Marni Brown, Meghan Burke, Jamie Gusrang |
By-Law Review | Denise Copelton (chair), Melinda Messineo, Erin Anderson, Darlaine Gardetto, Liz Grauerholz |
Committee | Chair | |
---|---|---|
Awards | Bernice Pescosolido | [email protected] |
Cooperative Initiatives | Jeff Chin | [email protected] |
Membership | Carla Corroto | [email protected] |
Program | Kathy Rowell | [email protected] |
Publications | Andrea Miller | [email protected] |
Nominations | Jeff Chin | [email protected] |
Contingent Faculty | Suzanne Mauer | [email protected] |
Graduate Student Concerns | Alison Moss | [email protected] |
Pine Forge Sage Awards | Keith Roberts | [email protected] |
Preconference Planning | Melinda Messineo | [email protected] |
Facebook/Social Media | David Purcell | [email protected] |
By-Law Review | Denise Copelton | [email protected] |
Webmaster | Nathan Palmer (email)